;

Novinky

SÚKL: Změny v používání chinolonových a fluorochinolonových antibiotik

27.06.2019 | Aktuality Všechny specializace

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal nová doporučení ohledně omezení používání chinolonových a fluorochinolonových antibiotik. Dokument navazuje na přehodnocení invalidizujících a dlouhodobě přetrvávajících nežádoucích účinků, které byly hlášeny při užívání těchto léčiv.

Doporučení k omezení používání chinolonových a fluorochinolonových antibiotik vychází ze stanoviska výboru pro posuzování rizik léčivých přípravků (PRAC) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) a následného schválení tohoto stanoviska výborem pro humánní léčivé přípravky (CHMP). Doporučení se týká uvedených antibiotik při perorálním, injekčním i inhalačním podávání. Lokálně užívaných přípravků na kůži, oči a uši se přehodnocení netýká.

 

Přehled aktuálních doporučení

Invalidizující a dlouhodobě přetrvávající nežádoucí účinky postihovaly podle evidovaných hlášení zejména svaly, šlachy, klouby a centrální a periferní nervový systém.Konkrétně CHMP doporučuje, aby fluorochinolonová antibiotika (ATB) nebyla používána k léčbě infekcí, které se mohou zlepšit i bez ATB léčby nebo nejsou hodnoceny jako závažné, k léčbě opakujících se infekcí dolních močových cest, k prevenci cestovatelského průjmu či léčbě mírných a středně závažných infekcí, pokud mohou být použita jiná antibakteriální léčiva. Výbor PRAC dále doporučil, aby fluorochinolonová antibiotika byla používána s opatrností zvláště u starších pacientů, nemocných s poruchou funkce ledvin, u pacientů po transplantaci či pacientů léčených systémově kortikoidy.

 

Jak by měla vypadat edukace pacientů?

Výbor pro humánní léčivé přípravky doporučuje, aby lékaři poučili své pacienty o možných nežádoucích účincích obou uvedených skupin širokospektrých antibiotik proti gramnegativním a grampozitivním bakteriím. Měli by je zejména upozornit na nutnost ukončení ATB léčby v případě výskytu známek poškození svalů, šlach a kloubů nebo poruch nervového systému (např. pocit mravenčení, zmatenost, poruchy spánku, změny chuťového a čichového vnímání, suicidální sklony aj.).
Výbor CHMP uvádí, že fluorochinolonová antibiotika by měla být používána jen v případech, kdy přínosy léčby převyšují nově prokázaná rizika. Příbalové informace (PIL) a souhrn údajů o léčivém přípravku (SPC) budou u dotčených přípravků doplněny o informace týkající se invalidizujících a potenciálně trvalých nežádoucích účinků.

(pak)

Zdroj: Chinolonová a fluorochinolonová antibiotika – omezení používání. Státní ústav pro kontrolu léčiv, 9. října 2018 (aktualizace 22. 11. 2018). Dostupné na Súkl

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Středa 30.04.2025

Pro který typ pneumonie může být zdrojem bakteriální mikroflóra dutiny ústní?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři