Pregabalin jako přídatná terapie farmakorezistentní fokální epilepsie
U přibližně 25 % pacientů v České republice nelze dosáhnout farmakologicky plné kompenzace epilepsie. Tato skupina epilepsií je proto nazývána farmakorezistentní. Z výsledků recentní studie vyplývá, že řešením by mohla být přídatná terapie pregabalinem.
Úvod
V České republice trpí některou z forem epilepsie přibližně 80 tisíc lidí, přičemž asi u čtvrtiny z nich nelze dosáhnout plné farmakologické kompenzace. Jedná se o takzvanou farmakorezistentní epilepsii, která snižuje kvalitu života nemocných a zvyšuje jejich morbiditu a mortalitu.
Pregabalin patří mezi novější antiepileptika, jedná se o derivát kyseliny gamaaminomáselné, který působí na podjednotku napěťově řízeného kalciového kanálu, čímž moduluje vstup kalciových iontů do neuronů v centrálním nervovém systému. Pregabalin se vyznačuje antikonvulzivním, anxiolytickým a analgetickým efektem, díky čemuž je indikován v terapii řady onemocnění. V rámci epilepsie je indikován jako přídatná léčba u dospělých s parciálními záchvaty.
Metodika studie
Do analýzy bylo zahrnuto celkem 9 studií o celkovém počtu 3 327 účastníků. V jednotlivých studiích byla porovnávána efektivita pregabalinu v přídatné terapii vůči placebu a jiným antiepileptikům. Primárním cílem studie bylo dosažení ≥ 50% redukce frekvence záchvatů; mezi sekundární cíle studie patřilo dosažení úplné absence záchvatů a další parametry.
Klíčové výsledky studie
U pacientů léčených pregabalinem byla během 12týdenní terapie pozorována více než dvojnásobná pravděpodobnost dosažení ≥ 50% redukce frekvence záchvatů v porovnání s placebem (RR = 2,28; 95% CI 1,52–3,42) a téměř čtyřikrát větší pravděpodobnost dosažení úplné absence záchvatů (RR = 3,94; 95% CI 1,50–10,37). Pravděpodobnost odpovědí se zdvojnásobila se zvýšením dávky z 300 mg/den na 600 mg/den, přičemž efektivita pregabalinu byla pozorována v rozmezí dávek 150–600 mg/den.V porovnání s dalšími antiepileptiky (např. lamotrigin) byla u pacientů léčených pregabalinem pozorována signifikantně větší pravděpodobnost dosažení ≥ 50% redukce frekvence záchvatů oproti lamotriginu (RR = 1,47; 95% CI 1,03–2,12); u ostatních antiepileptik nebyly rozdíly signifikantní.
Závěr
Z výsledků studie vyplývá, že pregabalin jako přídatná terapie farmakorezistentní fokální epilepsie vykazuje signifikantně větší účinnost v porovnání s placebem a lamotriginem a srovnatelnou účinnost s levetiracetamem a gabapentinem. Efektivita je pozorována v dávkách 150–600 mg/den, přičemž s rostoucí dávkou stoupá nejenom účinnost, ale i výskyt nežádoucích účinků.
(holi)
Zdroj: Panebianco M., Bresnahan R., Hemming K., Marson A. G. Pregabalin add-on for drug-resistant focal epilepsy. Cochrane Database Syst Rev. 2019 Jul 9; 7: CD005612; doi: 10.1002/14651858.CD005612.pub4.