Jsou kuřáci elektronických cigaret opravdu exponováni menšímu množství karcinogenů?
Užívání tabáku je už po dlouhou dobu hlavní příčinou rakoviny ústní dutiny, ale sortiment tabákových produktů se stále mění. Užívání necigaretových výrobků je na vzestupu, stejně jako duální užívání tabáku. Je však bezpečnější?
Na zasedání Mezinárodní asociace pro dentální výzkum (IADR) konaném v červenci 2018 v Londýně byla prostřednictvím posteru publikována studie, která hodnotila rizika spojená s různými způsoby užívání tabáku.Spalování na prvním místěJejí účastníci byli rozděleni do kategorií podle způsobu užívání tabáku na spalování (cigarety, doutníky, vodní dýmky, dýmky apod.) a nespalování (šňupání, žvýkání, elektronické cigarety a produkty určené k suplementaci nikotinu).
Nespalovat není bezpečnější
Zvýšené hladiny nikotinu a karcinogenů byly naměřeny u všech uživatelů. Zaměřme se však na elektronické cigarety. Výhradní používání elektronických cigaret bylo spojeno s nižší naměřenou hladinou karcinogenů při srovnatelné hladině nikotinu. Ale většina (72 %) uživatelů elektronických cigaret se s touto formou užívání tabáku nespokojí a zároveň kouří, což vede ke srovnatelné expozici karcinogeny jako výhradní kouření.Naprostá většina uživatelů nespalovaného tabáku je tedy exponována stejnému nebo většímu množství karcinogenů jako výhradní kuřáci cigaret – množství, které představuje významné riziko pro ústní dutinu.
(pez)
Zdroj: 96th General Session and Exibition of the IADR; IADR Pan European Regional Congress, July 25–28, 2018https://iadr2018.zerista.com/event/member/491680