Čeští vědci na stopě látce proti klíšťové encefalitidě
Látka umifenovir, kterou brněnští vědci z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství testovali na buněčných kulturách, je podle výsledků jejich ročního výzkumu vysoce účinná proti virům způsobujícím klíšťovou encefalitidu, západonilskou horečku nebo horečku dengue.
Látka má minimum nežádoucích účinků
Umifenovir je pro lidský organismus bezpečný, prošel klinickým testováním a je součástí již existujícího léčivého přípravku, který se v Rusku a Číně používá k léčbě a prevenci chřipky. Běžné využití této látky při léčbě klíšťové encefalitidy či onemocnění způsobeného virem zika by mohlo být časově mnohem méně náročné než v případě ověřování zcela nové molekuly. To může trvat až 15 let, zatímco v tomto případě by nový lék mohl být otázkou pouhých pěti let.
Antivirotikum známé jako Arbidol
Přípravek obsahující látku umifenovir je v Rusku a Číně známý pod komerčním názvem Arbidol. Ruský výzkumný chemický a farmaceutický ústav jej vyvinul před 25 lety a přípravek získal licenci v roce 2009. Nové možnosti využití umifenoviru, které objevili čeští vědci, jsou prezentovány v odborném zahraničním tisku.
Celý článek si přečtěte zde.
Primární zdroj: Viruses 2018, 10 (4), 184