;

Novinky

Adcetris® jako efektivní záchranná terapie u pacienta s primárně refrakterním klasickým Hodgkinovým lymfomem před alogenní transplantací hematopoetických buněk

15.05.2023 | Kazuistiky Hematoonkologie

MUDr. Jozef Michalka, Interní hematologická a onkologická klinika Fakultní nemocnice Brno a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně

Stanovení diagnózy


38letý muž byl začátkem roku 2016 vyšetřován pro uzlinový syndrom v oblasti levého nadklíčku. Z exstirpované nadklíčkové uzliny byl potvrzen klasický Hodgkinův lymfom (cHL) nodulárněsklerotického podtypu. Klinické stadium bylo uzavřeno jako III BE pro uzlinové postižení na obou stranách bránice, nález v pravém plicním hilu zasahující i do pravé plíce a noční pocení (B-symptom).


První linie léčby


Šest cyklů eskalované chemoterapie BEACOPP zvládl pacient bez zásadních nežádoucích účinků. Objevila se pouze lehká akrální polyneuropatie horních i dolních končetin, která nakonec vedla k vyloučení vinkristinu z léčby v posledních 2 cyklech, dávky ostatních cytostatik se redukovat nemusely.


Progrese onemocnění


Přešetření zahrnující závěrečné PET/CT však překvapivě ukázalo progresi lymfomu, která byla posléze verifikována histologicky z klinicky rychle progredující krční uzliny. Klinické stadium při progresi bylo uzavřeno jako III BSE s infiltrací sleziny i hrudní stěny.


Druhá linie léčby


Pro záchrannou léčbu byl zvolen režim DHAP, po 2. cyklu chemoterapie proběhla mobilizace a úspěšný sběr periferních kmenových buněk. Tato chemoterapie byla doprovázena lehkou nefrotoxicitou a ototoxicitou v rámci známého profilu nežádoucích účinků cisplatiny. Nález na PET/CT odpovídal dosažení kompletní remise a pacientovi byla v prosinci 2016 podána vysokodávkovaná chemoterapie HD BEAM s následnou autologní transplantací hematopoetických buněk (ASCT), která byla provázena obvyklým peritransplantačním průběhem. Pacient splňoval kritéria pro primární konsolidaci brentuximab vedotinem (Adcetris®) po ASCT (refrakterní na 1. linii, extranodální postižení a B-symptomy při progresi). V té době ještě neměl brentuximab vedotin v této indikaci stanovenou úhradu a zdravotní pojišťovna žádost o úhradu této plně indikované léčby zamítla, stejně jako i vzápětí podané odvolání vůči zamítnutí. Za 2 měsíce po transplantaci (únor 2017) byl diagnostikován relaps lymfomu.


Léčba třetí a další linie


Klinické stadium při relapsu bylo II A nadbráničně, podány byly 2 cykly chemoterapie IGEV s vedlejšími projevy zvýšené myelotoxicity a v návaznosti na chemoterapii proběhla radioterapie postižené oblasti krku vlevo, mediastina a levé axily. Celkově aplikovaná dávka byla až 40 Gy. Restaging pomocí PET/CT však bohužel prokázal progresi do klinického stadia IV A. Od listopadu 2017 do listopadu 2019 byl pacient efektivně léčen v klinické studii s jedním z PD-1 inhibitorů, bylo dosaženo velmi dobré parciální remise a klinicky se nemoc podařilo stabilizovat. Po skončení této léčby se však objevila lokální progrese lymfomu, která byla histologicky verifikována z parotidektomie vlevo. Tato oblast byla v návaznosti na radikální snesení příušní žlázy ozářena dávkou 36 Gy. Remise však vydržela jen 8 měsíců a následně došlo k relapsu do klinického stadia IV A. V tuto chvíli bylo zahájeno aktivní vyhledávání možných dárců pro alogenní SCT
a jako přemosťující („bridging“) léčba byl zvolen brentuximab vedotin, který již měl stanovenou úhradu.


Léčba brentuximab vedotinem


Podávání brentuximab vedotinu bylo zahájeno v listopadu 2020 a už po 4 cyklech bylo dosaženo kompletní remise lymfomu. Léčba byla tolerována zcela bez nežádoucích účinků, bez nutnosti redukce standardního dávkování. Při pokračující léčbě byl nalezen a vybrán vhodný dárce krvetvorných buněk v ČR, se shodou v 10/10 znaků HLA systému. Brentuximab vedotin byl podáván celkem v 9 sériích do května 2021, v trvající kompletní remisi pak pacient zahájil přípravu nemyeloablativním režimem TBI/Flu a v červenci 2021 podstoupil alogenní SCT.

 

Závěr


Brentuximab vedotin v tomto případě představoval nejen efektivní záchrannou léčbu pro mladého muže s relabujícím/refrakterním cHL, ale i ideální přemosťující režim do provedení alogenní transplantace. Primární progrese cHL záhy po skončení intenzivní polychemoterapie eskalovaným režimem BEACOPP v první linii léčby je neobvyklá a signalizuje zvlášť špatnou prognózu. Otázka efektu brentuximab vedotinu již v primární konsolidaci u tohoto pacienta zůstane nezodpovězená, ale jistě existoval potenciál dobré kontroly nemoci již v této fázi léčby. Aktuálně je pacient 8 měsíců od provedení alogenní SCT v remisi lymfomu a až na lehkou formu GvHD byl jeho potransplantační průběh příznivý.

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pondělí 28.04.2025

Může vapování pomoci motivovaným dospělým přestat kouřit?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři